Saison

Saison / Farmhouse Ale

Piwo górnej fermentacji wywodzące się z terenów Walonii (Belgia). Historycznie było to piwo warzone dla chłopów na czas żniw. Było lekkie i orzeźwiające, mające dodawać siły do pracy. Z czasem straciło na lekkości. Jednak nadal posiada ciekawe walory smakowe – przede wszystkim owocowe i przyprawowe. I nie liczcie w tym przypadku na słodycz – słód ma być jedynie tłem, a finisz powinien być wytrawny. Styl chętnie rozwijany przez piwowarów amerykańskich, którzy w nim mocniej chmielą i sprzedają pod nazwą Farmhouse Ale.

Przetestowane piwaSPRAWDŹ
KolorWersje jaśniejsze mają barwę od jasnego pomarańczu do bursztynowej (5-14 SRM), ciemniejsze od miedzianej po ciemnobrązową (15-22 SRM).
PianaGęsta, biaława, długo utrzymująca się.
AromatAromatyczne, z nutami owoców, przypraw i chmielu. Estry od umiarkowanych po wysokie, często przypominają cytrusy (pomarańcze, cytryny). Chmiel od niskiego po umiarkowany, zazwyczaj przyprawowe, kwiatowe, ziemiste lub owocowe. Przyprawy raczej pieprzne, pochodzące z drożdży. Dopuszczalny subtelny dodatek ziół lub przypraw, jednak nie mogą zdominować całości. Słody niezbyt intensywne.
SmakŚredni do wysokiego poziom smaków owocowych i przypraw, w tle słodowość niska do średniej. Goryczka zazwyczaj od umiarkowanej po wysoką, jednakże w jej miejscu może pojawić się kwaskowość (obie nie powinny być mocne jednocześnie). Finisz wytrawny; nie powinien być słodki. Podobnie jak w przypadku aromatu, charakter owoców jest zazwyczaj cytrusowy (pomarańcze lub cytryny), przypraw natomiast zazwyczaj pieprzny. Nuty chmielowe od niskich po umiarkowane, zazwyczaj o charakterze przyprawowym lub ziemistym.
Ekstrakt początkowy11,9-15,9°BLG
Objętość alkoholu5,0-7,0%
Skala goryczki20-35 IBU
Polecane szkłoPint Glass, Becker, Nonic, Tumbler, Tulip, szeroki kielich do wina.
Temperatura podania7,5-10°C
Polecane jako dodatek doKuchnia tajska, potrawy z curry, sery (ziemiste; Camembert, Fontina, orzechowe; Asiago, Colby, Parmesan, ostre; Gorgonzola, Limburger) sałatki, przystawki, drób, ryby, skorupiaki.
SkładnikiZazwyczaj słód pilzneński, możliwy dodatek słodów monachijskiego lub wiedeńskiego. Kontynentalne odmiany chmielu, drożdże górnej fermentacji. Możliwe dodatki przypraw i ziół.