Classic Style Smoked Beer

Classic Style Smoked Beer / Piwo wędzone (dymione) – style klasyczne

Historycznie rzecz ujmując – zanim technologia doszła do dzisiejszego poziomu, słody suszono w oparciu o słońce. Niestety, nie zawsze i nie wszędzie ono dopisywało, dlatego często słody suszono w ozdowniach. Używano do tego temperatury pochodzącej od ognia. Aby ogień mógł się palić, potrzebne były surowce. A surowce przy spalaniu wydzielały dym, który był wchłaniany przez słód i przyjmował jego walory w smaku i aromacie. W dzisiejszych czasach proces wygląda już inaczej, jednak wciąż można używać słodów wędzonych. I jeżeli pojawią się one w którymś ze stylów klasycznych, wchodzi on do rzeczonej kategorii.

Przetestowane piwaSPRAWDŹ
KolorZróżnicowany, zależny od stylu bazowego. Przy czym często jest od niego nieco ciemniejszy.
PianaZależna od stylu bazowego.
AromatZapach powinien być wyważony pomiędzy aromatem piwa bazowego a nutami wędzonymi nadanymi przed odpowiednie słody. Poziom dymności może być wyczuwalny w sposób od niskiego po stanowczy, jednak jego zbalansowanie pozostaje kwestią kluczową. Jakość oraz cechy dymu są zależne od jego źródła (np. olcha, dąb, buk). Ostre, fenolowe, gumowe oraz spalone elementy są niewłaściwe.
SmakPodobnie jak w przypadku zapachu - powinna być zachowana równowaga między nutami wędzonymi (od niskich po stanowcze) a smakiem stylu bazowego. W zależności od rodzaju słodu smak wędzony może mieć charakter od drzewnego po zbliżony do boczku (mięsny). Dymność może wprowadzać wytrawność do finiszu. Słód wędzony nie powinien wnosić do piwa elementów palonych, gorzkich, gumowych, węglowych, siarczkowych, aptecznych czy fenolowych (przy czym mogą wynikać ze stylu bazowego).
Ekstrakt początkowyZależny od stylu bazowego.
Objętość alkoholuZależna od stylu bazowego.
Skala goryczkiZależna od stylu bazowego.
Polecane szkłoPint Glass, Becker, Nonic, Tumbler, kufel.
Temperatura podania10-13°C
Polecane jako dodatek doDania z grilla, sery pikantne lub ostre, wołowina, mięsa wędzone, dziczyzna, łosoś.
SkładnikiSkładniki zależne od stylu bazowego. Jeżeli chodzi o materiały używane do wędzenia słodu, mogą być różne. Mają jednak wnosić unikatowe cechy w zapachu i smaku. Można użyć słodów wędzonych bukiem, dębem, klonem, olchą, jabłonią, wiśnią i innymi drzewami owocowymi. Poszczególne rodzaje drewna mogą przypominać charakterystykę produktów spożywczych, np. klon - bekon i kiełbasy, olcha - łososia). Nie powinno się używać roślin określanych jako wiecznie zielone, ze względu na wnoszone przez nie elementy smakowe (sosnowe, medyczne). Niepożądane są słody wędzone torfem ze względu na ich silne cechy fenolowe i ziemiste.