Staropolski


Browar Staropolski
Stan na2018-05-10
KrajPolska flaga Polska
Rodzaj browaruRegionalny
Adresul. Św. Maksymiliana Marii Kolbego 2
98-220 Zduńska Wola
Rok założenia1892
Strona wwwwww.browarstaropolski.com
Facebook fanpageBrowar Staropolski
Przetestowane piwaSprawdź
Info z oficjalnej strony:"Browar ze Zduńskiej Woli może nie tylko pochwalić się piwami na bazie staropolskich receptur o wyjątkowym, bogatym smaku, ale również bogatą historią.

Browar Staropolski powstał w 1892 r. a jego założycielem i właścicielem był Izrael Tykociner, który kupił na licytacji Jurydykę, czyli posiadłość rodu Złotnickich (założycielem miasta Zduńska Wola był Stefan Prawdzic Złotnicki). Tam też znajdował się niewielki zakład piwowarski. Prawdopodobnie w 1898 r. Tykociner odsprzedał zakład Abramowi Warszawskiemu. Rok później roczna produkcja browaru wynosiła już 9 tysięcy hektolitrów.

W 1902 browar przeszedł w ręce Zenona Anstadta, który był przedstawicielem znanego rodu browarników łódzkich. Zaraz po zakupie pojawił się problem wody i dostępu do niej. Chociaż zakład był zlokalizowany tuż obok rzeki Pichny, już pod koniec XIX w. zwracano uwagę na trudności z dostępem do tego podstawowego materiału. Dlatego też Zenon zabezpieczył sobie dostęp do rzeki, wykupując fragmenty działek rolnych przylegających do rzeczki i niewielkiego zbiornika wodnego. (...)"

http://www.browarstaropolski.com/pl/historia.html